Кери (ирски Contae Chiarraí, англиски County Kerry) е грофовија во Ирска. Неформално го нарекуваат Кралството (The Kingdom). Се наоѓа во покраината (Манстер). Има површина од 4.746 км2 и се граничи со грофовиите Лимерик на исток и Корк на југоисток. Главен град е Трали.

Кери
Contae Chiarraí
Грб на Кери
Местоположба
center Кери на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Трали
Рег. табл.: KY
Површина: 4746 км2
Население (2006) 139,616
Мреж. место: www.kerrycoco.ie
Езерото киларни

Еден од најпознатите ирски градови Киларни се наоѓа во Кери. Изобилува со природни увбавини, како езера, така и паркови.

Полуостровот Дингл

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди