Лимерик (грофовија)

Лимерик (ирски -Contae Luimnigh, англиски -County Limerick) е грофовија во покраината Манстер во Ирска. Грофовијата била основана во околу 1210[2] година. Сместена е во средниот запад на земјата и се граничи со Клер на север, Корк на југ, Кери на запад и Типерери на исток. Низ истоимениот главен град тече реката Шанон која се влева во Атлантскиот Океан.

Лимерик
Contae Luimnigh
Грб на Лимерик
Местоположба
center Лимерик на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Лимерик
Рег. табл.: LK
Површина: 2.686 км²
Население (2022) 209,536[1]
Мреж. место: www.limerickcoco.ie
Типичен пејзаж на истокот од Лимерик, изобилни зелени полиња

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Census of Population 2022 – Summary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 30 May 2023.
  2. „History of Limerick on Roots Ireland – Roots Ireland“. www.rootsireland.ie. Архивирано од изворникот 21 June 2019. Посетено на 21 June 2019.

Надворешни врски

уреди