Кемниц (административен округ)

Кемниц (германски: Chemnitz) — еден од трите поранешни административни окрузи на Саксонија, Германија, кој се наоѓал на југозападот на покраината. Се поклопувал со површината на планскиот регион Јужна Саксонија. Бил распуштен на 1 март 2012 година.

Кемниц
Direktionsbezirk Chemnitz
Административен округ
Карта на Саксонија, означувајќи го поранешниот административен округ Кемниц
Карта на Саксонија, означувајќи го поранешниот административен округ Кемниц
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија
Укинат1 март 2012
Админ. центарКемниц
Површина
 • Вкупна6.522 км2 (2,518 ми2)
Население (31 декември 2010)
 • Вкупно1.526.091
 • Густина230/км2 (610/ми2)
Мреж. местоwww.ldc.sachsen.de

ИсторијаУреди

Административниот округ Кемниц се создал на 1 август 2008 и го наследил поранешниот административен округ Кемниц. Територијата на административниот округ Кемниц била малку помала и го исклучувала поранешниот округ Дебелн.

ПоделбаУреди

Окрузи

  1. Рудни Планини
  2. Средна Саксонија
  3. Фогтланд
  4. Цвикау

Слободни градови

  1. Кемниц

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°45′ N; 12°50′ E / 50.75° СГШ; 12.83° ИГД / 50.75; 12.83