Кеката (гренландски: Qeqqata Kommunia, „центар“) е општина во Гренланд. Општината е основана со територијалната поделба од 1 јануари 2009 година. Името на општината потекнува од местоположбата во рамките на Гренланд.[4] Според податоците од јануари 2013 година, општината има население од 9,620 жители.[3] Седиште на општината е Сисимиут. Општината е составена од поранешната територија Кангерлусуаг, како и општина Манитсок и општина Сисимиут.

Општина Кеката
Qeqqata Kommunia
општина
Општина Кеката
Грб на Општина Кеката
Местоположба на Кеката во Гренланд.
Местоположба на Кеката во Гренланд.
Координати (Кеката): 66°30′N 48°00′W / 66.500° СГШ; 48.000° ЗГД / 66.500; -48.000
Држава Данска
Сојузна држава Гренланд
Општина Кеката
Основама1 јануари 2009
СедиштеСисимиут
Управа[1]
 • ГрадоначалникХерман Бертхелсен
Површина[2]
 • Вкупна115.500 км2 (44.595 ми2)
Население (2013)[3]
 • Вкупно9.620
 • Густина0,083/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC-03
Повикувачки бр.+299
ISO 3166GL-QE
Мреж. местоqeqqata.gl

Географија

уреди

На југ и на исток општината се граничи со општината Сермерсок. Населените места се наоѓаат на брегот на општината. На север општината се граничи со општината Касуитсуп. На запад општината излегува на море, поточно Дејвисов проток. Со своите 115,500 km2 (44,594.8 ми) оваа општина е втората најмала во државата според територија.

Населени места

уреди

На територијата на општината се наоѓаат следниве населени места:

Сообраќај

уреди

Како и што е и со целиот Гренланд, така и во оваа општина нема патна поврзаност меѓу населените места. Во општината има три аеродроми, Аеродром Кангерлусуак (меѓународен аеродром), Аеродром Манитсок и Аеродром Сисимиут. Дргите места се поврзани преку поморски сообраќај.

Наводи

уреди
  1. Qeqqata Municipality Архивирано на 6 март 2012 г. Предлошка:Kl icon
  2. Statistics Greenland, Greenland in Figures 2010
  3. 3,0 3,1 Greenland in Figures 2013 (PDF). Statistics Greenland. ISBN 978-87-986787-7-9. ISSN 1602-5709. Посетено на 2 September 2013.
  4. „Qeqqata Kommunia, municipal page“. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 2017-01-23.

Поврзано

уреди