Кајсери (покраина)

Каисери (турски: Kayseri) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Каисери . Покраината има 1 096 088 жители (2006) и плоштина од 16 917 кв.км. Разделен е на 16 општини.

Kayseri
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
Местоположба на покраината Kayseri во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total16.917 км2 (6.532 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.234.651
 • Густина73,000/км2 (190,000/ми2)
Повик. бр.0352
Рег. таб.38

НаводиУреди

Координати: 38°37′30″N 35°49′57″E / 38.62500° N; 35.83250° E / 38.62500; 35.83250