Катедрала Сантјаго (Билбао)

Катедрала Сантјаго (шпански: Catedral de Santiago de Bilbao) е катедрала која се наоѓа во Билбао, Шпанија. Како соборен храм катедралата била прогласена во 1950 година. Денешната римокатоличка катедрала најверојатно датира од времето кога бил основан градот, во околу 1300 година, кога Билбао бил едно мало собиралиште на рибарите.

Катедрала Сантјаго
Catedral de Santiago de Bilbao
Bilbao - Catedral de Santiago 51.JPG
Поглед кон денешната катедрала
Основни податоци
МестоШпанија Билбао, Шпанија
ПрипадностРимокатоличка црква
ЕпархијаКаско Виеџо
МитрополијаБаскија
Осветен12 и 13 век
Духовно-организациски статускатедрала
Архитектонски опис
Архитектонски типготска и неоготска
Архитектонски стилготска
Особености
Насоченост на фасадатазападна
Кули1
Материјаливаровник

Храмот е посветен на Апостол Јаков. Блиску до него минува итн. Пат за Сантјаго. Архитектонски, денешната градба претставува мешавина од повеќе стилови: готска од 15 век, и неоготска.

Катедралата не треба да се меша со Катедралата во Сантјаго де Компостела.

Координати: 43°15′25″N 2°55′26″W / 43.25694° СГШ; 2.92389° ЗГД / 43.25694; -2.92389