Карл Шварцшилд (германски: Karl Schwarzschild; 9 октомври 1873 во Франкфурт на Мајна11 мај 1916 во Потсдам) — германски физичар и астроном. Тој, исто така, е татко на астрофизичарот Мартин Шварцшилд.

Карл Шварцшилд
Карл Шварцшилд (1873–1916)
Роден(а)9 октомври 1873(1873-10-09)
Франкфурт на Мајна
Починал(а)11 мај 1916(1916-05-11) (возр. 42)
Потсдам
НационалностГерманец
ПолињаФизика
Астрономија
ОбразованиеМинхенски универзитет Лудвиг Максимилијан
Докторски менторХуго фон Зелигер
Влијаел врзМартин Шварцшилд

Живот уреди

Шварцшилд е роден во Франкфурт на Мајна во еврејско семејство. Неговиот татко бил активен член на деловната заедница на градот и во неговото семејство имало предци кои живееле во градот уште од шеснаесеттиот век.[1] Карл посетувал еврејско основно училиште до 11 годишна возраст.[2] Тој бил чудо од дете, изработувајќи два труда за бинарни орбити (небесна механика) кои биле објавени пред неговата шеснаесетта година.[3][4] Студирал во Штрасбург и Минхен, стекнувајќи се со докторско звање во 1896 година за работа на теориите на Анри Поенкаре.

Од 1897 година, работел како асистент во опсерваторијата Куфнер во Виена.

Наводи уреди

  1. Sadri Hassani Mathematical Physics: A Modern Introduction to Its Foundations Погледнат 25-04-2015
  2. „Biography“.
  3. John Daintith - Biographical Encyclopedia of Scientists CRC Press 25-04-2015
  4. Search engine verification of : "published papers before sixteen years of age" 25-04-2015

Надворешни врски уреди