Карлово (бугарски: Карлово) — град во Јужна Бугарија, административен центар на општината Карлово во Пловдивската Област. Има население од околу 21.865 жители (2022).[1]

Карлово
Карлово
град
Поглед на центарот на градот
Поглед на центарот на градот
Карлово is located in Бугарија
Карлово
Карлово
Местоположба на Карлово во Бугарија
Координати: 42°38′31″N 24°48′30″E / 42.642034° СГШ; 24.80821° ИГД / 42.642034; 24.80821
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаКарлово
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Кабаиванов (ГЕРБ, СДС)
Површина
 • Вкупна102,173 км2 (39,449 ми2)
Надм. вис.&10000000000000452000000452 м
Население (2022)
 • Вкупно21,865
 • Густина210/км2 (550/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4160
Повик. бр.+359 0335
Мреж. местоkarlovo.bg

Градот е сместен на двата брега на реката Стрjама, во Стрjамската Котлина, меѓу Стара планина и Тракиjа. Низ градот минува железничка линиja мегу Европа и Црно Море. Во Карлово се наоѓа 61-ва Стрjaмска механизирана бригада на Бугарската воjска.

Карловски минерални бани (Бањa, Царска Бањa) е рекреативен центар крај Карлово, сместен во Долината на розите. Одморалиштето е балнеолошки центар во Бугариjа со топли базени и спа-хотели, каде се лекуват многу кардиоваскуларни и болести на дишните патишта.

Кулинарство уреди

Меѓу наjпознатите храни и пијалаци во регионот се: Карловска луканка, Карловска гроздова ракиjа, Карловски мискет, Карловска анасонлиjка - најмногу ракиjа со анасон се пие во Карлово и Асеновград.

Стопанство уреди

Основно индустриско производство: Фабрика за трактори, каде се произведува тракторот "Болгар"; "Бугарска роза" АД — производство на козметика; "Бони Оборот" — месарска индустрија и други. Во регионот на Карлово дел од земјоделството се етерично-маслените култури (лавандула, маслодаjна роза).

Познати личности уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди