Калов Дол (Негрево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Калов Дол

Карта

Местоположба 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306
Основни податоци
Место Негрево
Општина Пехчево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калов Долнаселба од доцноантичко време. На 2 километри северно од селото Негрево, на површината на нивите се гледаат остатоци од помала населба, градежен материјал, ќерамиди и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069