Грамади (Негрево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамади

Карта

Местоположба 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306
Основни податоци
Место Негрево
Општина Пехчево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадинаселба од доцноантичко време. Близу до селото, на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Најдени се и рановизантиски златници.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069