Иљја Медведев

руски кануист

Иљја Медведев (роден 18 ноември 1983) — руски кану-спринтер којшто се натпреварувааше во доцните 2000-ти. Тој освои зребрен медал во дисицплината К-2 1000 метри на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства во Познањ (Полска).

Иљја Медведев
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Бронзен медал – трето место 2010 Познањ K-2 1000 m

На ЛОИ 2008 во Пекинг, Медведев заврши на осмото место во дисциплината К-4 1000 метри.

НаводиУреди