Ина Суслина

Руска ракометарка

Ина Суслина (родена на 5 јануари 1979 год.) е руска ракометарка која игра во македонскиот клуб ЖРК Вардар СЦБТ, и за женската ракометна репрезентација на Русија.

Ина Суслина
Suslina, Inna, 2014.jpg
Лични податоци
Име и презиме Ина Суслина
Роден(а) 5 јануари 1979 (1979-01-05) (44 г.)
Ташкент, Узбекистан
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001840000001,84 м
Тежина 77 Кг.
Позиција Голман
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија ЖРК Вардар
Број 31
Сениорски клубови
1997—1998
1998—2001
2001—2004
2004—2008
2008—2010
2010—2012
2012-
Русија Ростселмаш
Русија AГУ- Адииф
Русија Лада Toљати
Данска ГОГ Свендборг
РусијаЗвезда Звенигород
Русија Ростов-Дон
Македонија ЖРК Вардар СЦБТ

ЖивотописУреди

Ина Суслина е родена во Ташкент, Узбекистан. Прв тренер ѝ бил Бородкин Е.У. Дипломирала на универзитетот РГПУ Ростов на Дон, по вокација е педагог.

Сребрен медал на Олимписките игри во Пекинг, Кина (2008 г.). Златен медал на СП 2001 во Италија, СП 2007 во Франција и на СП 2009 во Кина. Сребрен медал на Европското првенство во Шведска во 2006 година и бронзен медал на Европското првенство во Македонија во 2008 година. Шампион на Русија со екипата на Лада Тољати во 2002, 2003 и 2004 година Со Лада Тољати во 2002 година го освои Купот на ЕХФ.