Имре Мадач (20 јануари[1] 1823 - 5 октомври 1864) — унгарски аристократ, писател, поет, адвокат и политичар. Неговото дело е „Трагедијата на човекот" (Az ember tragédiája, 1861). Тоа е драматична песна со должина од околу 4000 линии, што елаборира за идеи што можат да се споредат со Фауст од Гете. Авторот бил поттикнат и советуван од Јанош Арањ, еден од најпознатите унгарските поети од 19 век.

Имре Мадач

Животопис

уреди

Тој е роден во неговото семејство, замокот во Алсостререгова, Кралството Унгарија (денес Долна Стрихова, Словачка) во 1823 година во богато благородно семејство. Од 1829 Мадач студирал во училиштето Пјарист во Вац.[2] За време на епидемијата на колера тој престојувал во Будим во 1831 година. Во 1837 година ги започнал своите студии на Универзитетот Пешта. Во 1842 година официјално станал адвокат. Во 1860 година завршил со работа на „Трагедијата на човекот“. Починал во Алсоштрегога во Кралството Унгарија.

Работи

уреди
  • Цивилизатор (Граѓанство) - 1859
  • Mојсеј - 1861
  • Трагедија на човекот - 1861

Наводи

уреди
  1. (унгарски) „A rossz születési dátum“ [The wrong birth date]. Архивирано од изворникот на December 11, 2009. Посетено на 2013-06-28.
  2. (унгарски) His biography [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.

Надворешни врски

уреди