Илија Филиповски (р. 4 април 1991, Скопје) — македонски виолинист и музичар, кој е дел од Група Маестро.

Илија Филиповски
Роден 4 април 1991(1991-04-04)(33 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање виолинист

Животопис

уреди

Филиповски е роден во Скопје во 1991 година. Почнува да свири на виолина од својата најрана возраст. Својата кариета ја започнува во емисијата "Зајди зајди", каде беше дел од оркестарот под раководство на Милан Завков, која се емитуваше редици години наназад. Тој беше дел од оркестарот на фестивалите "Фолк Фест Валандово" и "Цветници". Дел е од оркестарот на Националниот ансамбл "Танец" каде одржуваат концерти на различни делови од светот. Од 2012 година е дел од Група Маестро каде настапуваат на разни свечености, концерти и настани.

Надворешни врски

уреди