Зунмод (монголски: Зуунмод) — град во Монголија и главен град на покраината Тов. Градот се наоѓа 30 км јужно од Улан Батор и има население од 14.660 жители[1]. Зунмод бил основан како центар на Тов во 1924.

Сточарство уреди

Во 2004, Зунмод официјално имал 24 000 животни, од кои 8.500 кози, 12.000 овци, 2.000 говеда и многу грла коњи и камили.[2].

Поврзано уреди

Наводи уреди

Покраина Тов - Зунмод[мртва врска]

  1. "Төв аймгийн төв Зуунмод хот нь 1918 га газартай": Töv aimag official site[мртва врска]
  2. „National Statistical Office: Livestock count 2004 (in Mongolian), p.109“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2007-03-22. Посетено на 2007-03-22.

47°42′25″N 106°56′58″E / 47.70694° СГШ; 106.94944° ИГД / 47.70694; 106.94944