Зузана Чапутова

словачки правник и либерален почитичар

Зузана Чапутова (словачки: Zuzana Čaputová; р. 21 април 1973[1][2][3] во Братислава) — словачка политичарка, правничка и активистка.

Зузана Чапутова
Податотека:Zuzana Čaputová (20 јуни 2019)VII.jpg
5. Претседател на Словачка
На должноста
Стапил
15 јуни 2019
Премиер Петер Пелегрини
Претходник Андреј Киска
Заменик-претседател на Прогресивна Словачка
На должноста
15 март 2018 – 19 март 2019
Водач Михал Трубан
Претходник воспоставена позиција
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) Зузана Страпакова
21 јуни 1973 (1973-06-21) (47 г.)
Братислава, Чехословачка
Партија Прогресивна Словачка (2017–2019)
независна (2019-денес)
Сопружник Иван Чапута (разведена)
Сожител Петер Конечни
Деца 2
Образование Универзитет Коменски

По победата во вториот круг на 30 март 2019 година на словачките претседателски избори во 2019, против Марош Шефович таа станала петтиот претседател на Словачка на 15 април 2019 година.[4] Таа е првата жена претседател на Словачка.[5]

НаводиУреди

  1. „Petičný hárok : Zuzana Čaputová : voľby prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019“ (PDF). Посетено на 30 август 2019.
  2. „Výpis z katastra nehnuteľností : List vlastníctva č. 10427“. Bratislava: ÚGKK SR. Посетено на 30 август 2019.
  3. Kováč, Peter (2019-03-30). „Z jednoduchej vinohradníckej rodiny do prezidentského paláca. Kto je Zuzana Čaputová?“. Bratislava: Petit Press. ISSN 1335-4418. Посетено на 30 август 2019.
  4. Orviská Veronika, Kováč Peter. Kiska odovzdal palác novej prezidentke Čaputovej (minúta po minúte). Petit Press. ISSN 1335-4418. Посетено на 30 август 2019.
  5. Santora, Marc; Germanova, Miroslava (30 March 2019). „Zuzana Caputova Is Elected Slovakia's First Female President“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 30 август 2019.

Надворешни врскиУреди

Политички функции
Претходник
Андреј Киска
Претседател на Словачка
2019 –
Наследник
Во служба