Мехмет Зеки Челик (роден на 17 февруари 1997 година) ― турски професионален фудбалер кој игра на позицијата десен бек за клубот Лил во Лига 1 и националната репрезентација на Турција.

Зеки Челик
Челик со Турција во 2020 година
Лични податоци
Полно име Мехмет Зеки Челик
Роден на 17 февруари 1997(1997-02-17)(27 г.)
Роден во Јилдирим, Турција
Висина 1,80 м
Позиција Десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Лил
Број 2
Младинска кариера
2008–2009 Јавуз Селимспор
2009–2015 Бурсаспор
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2016 Бурсаспор 0 (0)
2015–2016Караџабејспор 34 (0)
2016–2018 Истанбулспор 64 (3)
2018– Лил 84 (4)
Репрезентација
2012–2013 Турција под 16 11 (0)
2013–2014 Турција под 17 12 (0)
2014 Турција под 18 2 (0)
2017–2018 Турција под 21 9 (0)
2018– Турција 21 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 7 мај 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 јуни 2021

Професионална кариера уреди

Роден во Бурса како најмало од 9 деца, Челик поминал низ младинската академија на Бурсаспор и станал професионалец во 2015 година. Тој потпишал на позајмица со Караџабеј Бирлиспор во 2015 година.

Во 2016 година, тој се приклучи на Истанбулспор. Неговиот добар настап со Истанбулспор му донел повик во сениорската фудбалска репрезентација на Турција во 2018 година, и покрај тоа што играл во ТФФ Првата лига (Втора турска лига по ранг).[1]

На 8 јули 2018 година, Челик потпишал со ФК Лил на петгодишен договор.[2][3] Челик го направил своето професионално деби со Лил во победата од 3:1 во Лига 1 победа над Стад Рен на 11 август 2018 година.[4]

Меѓународна кариера уреди

Челик го имал своето професионално деби за фудбалската репрезентација на Турција во пријателски натпревар од 1:1 со фудбалската репрезентација на Русија на 5 јуни 2018 година.[5]

Почести уреди

Лил

Наводи уреди

  1. „Mehmet Zeki Çelik: Sağın yeni gözdesi - TamSaha Detay Sayfası TFF“. www.tff.org. Посетено на 13 јуни 2021.
  2. „Zeki Celik, international turc, est Lillois - Lille LOSC“. www.losc.fr.
  3. „Transferts : Zeki Celik a signé à Lille“. L'Équipe (француски). 8 јули 2018. Посетено на 13 јуни 2021.
  4. „Lille vs. Rennes - 11 August 2018 - Soccerway“. Soccerway. Посетено на 13 јуни 2021.
  5. „RUSYA 1-1 TÜRKİYE - A Milli Takım Haber Detayları TFF“. www.tff.org.
  6. „Lille hold their nerve to clinch their first Ligue 1 title for a decade“. The Guardian. 23 мај 2021. Посетено на 13 јуни 2021.

Надворешни врски уреди