Зграда на Музејот на македонската борба

Зграда на Музејот на македонската борбамузејска зграда во Скопје, прогласена за културно наследство на Македонија[1]

Зграда на Музејот на македонската борба
Северната кула на Долната порта со куќата зад неа
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видмузејска зграда
Адресаул „11-ти Март“ бр. 1
ГрадСкопје
Земја Македонија
Почната2008
Завршена2011
Технички податоци
Катови3
Проектирање и изградба
АрхитектЗоран Јордановски

Опис уреди

Во зградата е вдомен Музејот на македонската борба и се наоѓа на улица „11-ти Март“ бр. 1, на левиот брег на реката Вардар, меѓу Македонскиот народен театар и Камениот мост. Изградена е во периодот од 2008 до 2011 година како дел од поширокиот проект „Скопје 2014“. Архитект е Зоран Јордановски. Се состои од сутерен, приземје и два ката, со вкупна површина од околу 6.500 м2. Во подрумот има складишта; на приземјето е влезната сала и големата окнференциска сала, на првиот кат е библиотеката, а на вториот се канцелариски простории.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Национален музеј на македонската борба за државност и самостојност – Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот“. Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-10-23. Посетено на 22 октомври 2017.

Надворешни врски уреди