Западнофиџиски јазик

Западнофиџиски јазикцентралнотихоокеански јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот го зборуваат околу 57.000 жители во Фиџи.[1]

Западнофиџиски јазик
Застапен воФиџи
ПодрачјеФиџи
Говорници(57,000 во 1977 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wyy

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди