Замбези е еден од 14-те административни региони на Намибија. Регионот се наоѓа во североисточниот дел на Намибија и скоро се совпаѓа со Капривскиот појас. Административен центар на регионот е Катима Мулило. Името потекнува од реката Замбези. До 2013 година името на регионот бил „Каприви“.[1]

Замбези
Zambezi
регион
Местоположба на Замбези во Намибија
Местоположба на Замбези во Намибија
ДржаваНамибија
СедиштеКатима Мулило
Управа
 • ГувернерЛоренс Сампофу[1] (НОЈА)
Површина[2]
 • Вкупна14,785 км2 (5,709 ми2)
Население (2011)[3]
 • Вкупно90,596
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Јазици
 • солозиски89.6%
 • овамбоански1.1%
 • англиски1.6%
 • африкаанс0.4%[4]
 • намански1.2%
 • друго3.9%
Час. појасCAT (UTC+2)
ISO 3166NA-CA
Ранг11
Единици6
Градови1
Адм. центарКатима Мулило
ИЧР (2017)0.628[5]
medium · 8th
Мреж. местоarc.org.na/home.php?pn=caprivi council

Преименување уреди

Во август 2013 година, по препорака на владина комисија, регионот Каприви требало да се преименува во регион Замбези во обид да се избришат колонијални административни имиња.[6]

Административна поделба уреди

Регионот е составен од осум единици:

Географија уреди

Регионот се наоѓа во тропска област, со високи температури и врнежи во периодот од декември до март. Ова е највлажен регион во Намибија. Областа е составена од мочурливи предели, рамнини и долини.

Покрај реката Замбези, во регионот се наоѓаат и реките Куандо и Квандо, кои пак ја формираат границата со Боцвата. Најголем град/ населено место во регионот е Катима Мулило, но има и голем дел на села кои гравитираат околу градот.

Демографија уреди

Во регионот живеат над 90.000 жители,[2] или 4 проценти од населението на Намибија. Голем дел од населението се занимаваат со земјоделство и сточарство. Невработеноста во регионот е 28.0%.[7] Регионот има 102 училишта со вкупно 39,808 ученици.[8]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „President announces governors“. The Namibian. 10 April 2015. Архивирано од изворникот на 2015-04-14. Посетено на 2020-07-09.
  2. 2,0 2,1 „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.
  3. „Zambezi 2011 Census Regional Profile“ (PDF). Statistics Namibia. Посетено на 10 April 2020.[мртва врска]
  4. „Table 4.2.2 Urban population by Census years (2001 and 2011)“ (PDF). Namibia 2011 – Population and Housing Census Main Report. Namibia Statistics Agency. стр. 39. Посетено на 24 August 2016.
  5. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  6. Nakale, Albertina (9 August 2013). „President divides Kavango into two“. New Era. via allafrica.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-09. Посетено на 2020-07-09.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  7. Duddy, Jo Maré (11 April 2013). „Unemployment rate still alarmingly high“. The Namibian. Архивирано од изворникот на 2013-04-14. Посетено на 2020-07-09.
  8. Miyanicwe, Clemans; Kahiurika, Ndanki (27 November 2013). „School counsellors overstretched“. The Namibian. стр. 1.

17°30′S 24°16′E / 17.500° ЈГШ; 24.267° ИГД / -17.500; 24.267