Жозеф Жофр (Marshall Joseph Jacques Césaire Joffre) бил француски маршал. Тој бил командант на француските сили на Западниот фронт на почеток на Прва светска војна. Познат е по стратегијата на повлекување на сојузничките сили, нивна прерасподелба со која стратешки ги надмудрил Германците и извојувал победа во одлучувачката Прва битка на Марна во 1914 година.

Жозеф Жофр
Joseph Joffre
Генерал Жофр, непознат датум
23-ти Командант на Армијата
На должноста
29 јули 1911 – 14 декември 1916
Претходник Огистен Дибел
Наследник Робер Нивел
Лични податоци
Роден(а) 12 јануари 1852(1852-01-12)
Ривесалт, Француска Република
Починал(а) 3 јануари 1931(1931-01-03) (возр. 78)
Париз, Француска Република
Националност француска
Установа Политехничка школа
Воена служба
Прекар Папа Жофр
Припадност Предлошка:Country data Француска Трета Република Второ Царство
Предлошка:Country data Француска Трета Република Трета Република
Род Француска армија
Траење 1869 – 1916
Чин Генерал на дивизија
Заповеда со
Битки/војни

Животопис

уреди

Роден е на 12 јануари 1852 година во Ривесалт во Франција во лизарско семејство. Учел во Политехничко училиште. Своите први воени заслуги ги добил во Француско пруската војна. Како воен инженер поминал многу време во колониите на Франција, каде се истакнал и со свои воени тактики. Бил командант со француските сили од 1914 – 1916 година, стратег на многу значајни и прочуени битки, но поради безизлезната состојба на фронтот во тој период, тој бил повлечен по германскиот напад на Верден и неуспешната сојузничка офанзива на реката Сома.[1] Добил советодавни задолженија, но наскоро се повлекол од таа должност и заминал во САД каде водел успешни мисии.

За своите воени заслуги бил одликуван со врвни признанија, ордени и титули. Починал на 3 јануари 1931 година во Париз.

Наводи

уреди
  1. Neillands, Robin The Death of Glory: the Western Front 1915 (John Murray, London, 2006) ISBN 978-0-7195-6245-7