ЖС „Орашје“

железничка станица во Македонија

Железничка станица Орашје — железничко стојалиште во селото Орашје, на надморска височина од 333 метри. Низ железничкото стојалиште поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

ЖС „Орашје“
Поглед на железничкото стојалиште
Општи информации
МестоОрашје
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево

Местоположба

уреди

Стојалиштето се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Орашје, односно неговиот дел наречен Долно Орашје.

Надворешни врски

уреди

42°6′12″N 21°10′16″E / 42.10333° СГШ; 21.17111° ИГД / 42.10333; 21.17111