ЖС „Богомила“

железничка станица во Македонија

Железничка станица Богомила — железничка станица во селото Богомила на надморска височина од 491 м и располага со четири железнички колосеци. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата. Во зградата има мала чекална и билетарница. Железничката станица се наоѓа веднаш над регионалинот пат Богомила - Велес. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Велес - Битола.

ЖС „Богомила“
Обновата железничка станица во Богомила (2).jpg
Поглед на обновената железничка станица
Општи информации
МестоБогомила
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесБитола
Колосеци4
Услуги
Претходна станица Македонски железници Инфраструктура-Лого.svg Македонски железници Следна станица
Ореше Коридор 10 Согле
кон Велес
Локација
ЖС „Богомила“ is located in Македонија
ЖС „Богомила“
ЖС „Богомила“
Локација во Македонија
Железнички коридор Xd
км
Време
Продолжение наназад
Станица на пруга
0 Велес
0:00
Станица на пруга
7,8 Тополка
0:10
Станица на пруга
14,5 Чашка
0:20
Станица на пруга
21,7 Стари Град
0:30
Постојка на пруга
Мартолци
0:36
Станица на пруга
30,3 Васил Антевски
0:43
Постојка на пруга
Теово
0:47
Влез во и излез од краток тунел
90,68 м
Влез во и излез од краток тунел
64,75 м
Влез во и излез од краток тунел
36,29 м
Постојка на пруга
Согле
0:50
Влез во и излез од краток тунел
144,5 м
Влез во и излез од краток тунел
95,17 м
Станица на пруга
44,1 Богомила
0:58
Влез во и излез од краток тунел
511,4 м
Влез во и излез од краток тунел
346,2 м
Постојка на пруга
Ореше
1:06
Влез во и излез од краток тунел
203 м
Влез во и излез од краток тунел
192,7 м
Влез во и излез од тунел
2574,1 м
Станица на пруга
57,9 Гостиражни
1:17
Постојка на пруга
Слепче
1:24
Станица на пруга
68,8 Браилово
1:31
Постојка на пруга
Сенокос
1:36
Станица на пруга
84,1 Прилеп
1:47
Постојка на пруга
Галичани
1:54
Станица на пруга
99,1 Бакарно Гумно
2:00
Постојка на пруга
Тројкрсти
2:05
Постојка на пруга
Новоселани
2:09
Постојка на пруга
Лознани
2:13
Станица на пруга
112,1 Даме Груев
2:20
Станица на пруга
121,7 Никола Карев
Завршна станица
129,3 Битола
2:35

Железничката станица во Богомила е оддалечена 94,8 километри од главната железничка станица во Скопје.

ОбноваУреди

Во текот на 2015 година била најавена обнова на железничката станица во Богомила, како дел од поголемиот проект за обнова на железничките станици долж коридорите 10 и 10д.[1]

Галерија на сликиУреди

НаводиУреди

  1. Блажевска, Светлана (2 ноември 2014). „Градени во турско, сега ќе добијат европски лик“. Вечер. Скопје: Вечер Прес. Архивирано од изворникот на 2014-11-04. Посетено на 22 август 2015.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°35′44″N 21°29′01″E / 41.59556° СГШ; 21.48361° ИГД / 41.59556; 21.48361