ЖС „Јегуновце“

железничка станица во Македонија

Железничка станица Јегуновце — железничка станица во селото Јегуновце на надморска височина од 389 метри. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата. Во зградата има мала чекална и билетарница. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје-Кичево.

ЖС „Јегуновце“
ЖС „Јегуновце“.jpg
Поглед на железничката станица
МестоЈегуновце
Општина Јегуновце
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеКичево
Местоположба
Јегуновце is located in Република Македонија
Јегуновце
Јегуновце
Јегуновце (Република Македонија)

МестоположбаУреди

Станицата се наоѓа на железничката пруга Скопје-Кичево, во близина на селото Јегуновце и е една од позачуваните и одржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната Железничка станица - Скопје и на 14,7 километри од Тетово.

Галерија на сликиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°4′42″N 21°7′5″E / 42.07833° СГШ; 21.11806° ИГД / 42.07833; 21.11806