Ерскин Колдвел

Ерскин Престон Колдвел (англиски: Erskine Preston Caldwell, 17 декември 1903 - 11 април 1987) бил американски романописец и раскажувач.[1][2] Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Тутунов пат (1932) и Божјата Мала Акри (1933) му дале критички признанија, но исто така го направиле контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е неценето за луѓето од регионот.

Ерскин Колдвел
Erskine Caldwell 1975.jpg
Ерскин Колдвел во 1975
Роден/аЕрскин Престон Колдвел
17 декември 1903
Морленд, Џорџија, САД
Починат/ааприл 11, 1987(1987-04-11) (возр. 83)
Парадајс Вели, Аризона, САД
Занимањеписател
Значајни делаТутунов пат

ЖивотописУреди

Колдвел е роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница ВајтОук во Ковета, Џорџија. Тој бил единственото дете на свештеникот на Реформистичката пресвитеријанска црква Ира Силвестер Колдвел и неговата сопруга Каролина Престон (родена Бел) Колдвел. Службата на Калдвел го довело семејството во јужниот дел на земјата, вклучувајќи ги и државите Флорида, Вирџинија, Тенеси, Јужна Каролина и Северна Каролина. Кога имал 15 години, неговото семејство се доселило во Вренс, Џорџија.[3] Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.[4]

Колдвел присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во Јужна Каролина. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.

НаводиУреди

  1. Obituary New York Times, April 13, 1987.
  2. Obituary Variety, April 15, 1987.
  3. „Erskine Caldwell“. New Georgia Encyclopedia. Посетено на October 21, 2012.
  4. The People's Writer: Erskine Caldwell and the South By Wayne Mixon pages 5–6

ЛитератураУреди

  • Francis, Leila H. (2010). Erskine Caldwell: A Bibliography of Dissertations and Theses. CreateSpace. ISBN 9781453684368.
  • Stevens, C.J. (2000). Storyteller: A Life of Erskine Caldwell. John Wade. ISBN 1-882425-11-1.
  • Caldwell, Jay E. (2016). Erskine Caldwell, Margaret Bourke-White, and the popular Front: Photojournalism in Russia. University of Georgia Press. ISBN 9780820350226.

Надворешни врскиУреди