Елија Флавија Флацила или Света Плакила (Елија Фласила), (латински: Aelia Flavia Flaccilla) е христијанска светица и византиска царица од 4ти век. Била првата сопруга на Византискиот Цар Теодосиј I.

Елија Флацила
Ликот на  Елије Флацила на кованици
Роден(а)31 март 356
Починал(а)386..
Место на смртКонстантинопол
ПретходникЛаета
Гала
СопругаТеодосиј I
ДецаАркадија, Хонориј, Пулхерија
Династијанема информации
Татконема информации
Мајканема информации

БиографијаУреди

Родена е во Хиспанија.[1] Со Теодосиј имале два сина, подоцна кралевите на Аркадија и Хонорија и ќерка Пулхерија. Таа имала почесна титула на Август. Зачувани се монети со нејзиниот лик.

Била  позната како  верна христијанка и противник на аријанството. Според пишаните извори, била активна во помагањетo на болните и сиромашните.

Умрела во 385 година.[2]

Православната Црква ја споменува кралицата Флацилa на 14 септември во согласност со Јулијанскиот календар.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди