Елизабет Ватути

Елизабет Ванџиру Ватути (р. 1 август 1995) — кениска активистка за животна средина и клима и основач на иницијативата Зелена генерација, која ги негува младите да ја сакаат природата и да бидат еколошки свесни на млада возраст и сега има засадено 30.000 садници дрвја во Кенија.[1][2]

2022

Во 2019 година ѝ била доделена наградата Африканска зелена личност на годината од Фондацијата Eleven Eleven Twelve[3] и била прогласена за една од 100-те највлијателни млади Африканци од Африканските младински награди.[4]

ОбразованиеУреди

Ватути дипломирала на Универзитетот во Кенија со диплома за студии за животна средина и развој на заедницата.[5]

Рано детство и еколошки активизамУреди

Ватути пораснала во округот Ниери, кој е познат по тоа што има највисока шумска покривка во Кенија.[6] Своето прво дрво го засадила на седумгодишна возраст и во своето средно училиште основала еколошки клуб со помош на нејзиниот професор по географија, кој се понудил да биде покровител на клубот.[7] Таа била дел од раководството на Клубот за животна средина на Универзитетот Кенија (KUNEC) каде што можела да спроведе бројни активности; како што се садење дрвја, чистење и еколошка едукација; сето тоа додека се зголемува свеста за глобалните еколошки предизвици како климатските промени.[8]

Во 2016 година, таа ја основала иницијативата Зелена генерација, со фокус на негување на повеќе млади ентузијасти за животна средина, практично образование за животната средина и климата, градење отпорност на климата и позеленување училишта. Нејзиното видео „Шумата е дел од мене [9] “ било прикажано од Глобалниот форум за пејзажи (GLF) како дел од серијата на Младински гласови во пејзажи.

Таа е добитник на наградата за стипендија за Вангари Матаи за нејзината извонредна страст и посветеност за зачувување на животната средина.[10] Ватути е исто така полноправна членка на Движењето Зелен појас, кое го основа покојниот професор Вангари Маатаи, кој е пример на Ватути и голема инспирација и влијание [11]

Во 2019 година, на Меѓународниот ден на младите, таа била препознаена од војводата и војвотката од Сасекс на нивниот Инстаграм [12] за нејзината работа во зачувување на животната средина. Таа била прикажана и на веб-страницата на Кралицата Комонвелт Траст.[13][14] Истата година таа била претставена заедно со Ванеса Накате и Оладусо Аденике од Гринпис како една од тројцата млади црни активисти за климата во Африка кои се обидуваат да го спасат светот.

Награди и признанијаУреди

 • четврта награда за стипендија Вангари Матаи за 2016 година [15]
 • Награда за младински шампион за климатски фонд на Зелен климатски фонд [16]
 • Награда за зелена личност на Африка за 2019 година од Фондацијата Eleven Eleven Twelve.[17]
 • 100 највлијателни млади Африканци од Африканските младински награди.[18]
 • Меѓународната награда Дијана (2019) [19]
 • Регионален финалист на ОН Млади шампиони на Земјата за Африка (2019) [20]
 • Меѓународен ден на младите, 2019 година, признание од војводата и војвотката од Сасекс.[21]
 • Здружение на блогери на Кенија - BAKE Awards (2018) за најдобар блог за животна средина.[22]

НаводиУреди

 1. „Perspective - Elizabeth Wathuti, the 23-year-old environmental activist planting trees in Kenya“. France 24 (англиски). 2019-09-25. Посетено на 2020-02-02.
 2. Environment, U. N. „Elizabeth Wathuti“. Young Champions of the Earth - UN Environment Program (англиски). Посетено на 2020-02-02.
 3. „Green Award Categories – EETFoundation“ (англиски). Посетено на 2020-02-04.[мртва врска]
 4. APANEWS. „Nine Kenyans among 2019 most influential young Africans“. apanews.net (англиски). Посетено на 2020-01-31.
 5. „Meet Elizabeth Wathuti, Kenya's environment champion“. The Star (англиски). Посетено на 2020-02-02.
 6. App, Daily Nation. „Lakeside counties with 'no forests'. mobile.nation.co.ke (англиски). Посетено на 2020-02-04.
 7. „Elizabeth Wanjiru Wathuti | Kenyans.co.ke“. www.kenyans.co.ke. Посетено на 2020-02-04.
 8. „Elizabeth Wanjiru Wathuti“. www.tiredearth.com (англиски). Посетено на 2020-01-31.
 9. The forest is a part of me, Elizabeth Wanjiru Wathuti, Kenya (англиски), Посетено на 2020-02-01
 10. http://www.cstraight.com, Cstraight Media-. „Recipients of the fourth Wangari Maathai Scholarship Award | The Green Belt Movement“. www.greenbeltmovement.org (англиски). Посетено на 2020-02-01.
 11. „KCDF“. www.kcdf.or.ke. Посетено на 2020-02-01.
 12. „Kenya rising“. www.facebook.com (англиски). Посетено на 2020-02-01.
 13. „Green Generation Initiative: working towards a green future“. www.queenscommonwealthtrust.org (англиски). Посетено на 2020-02-01.
 14. Wealth Trust, Queen's Common. „Queen's Common Wealth Trust Annual Report“ (PDF). Annual Report. year ended 31st March, 2019: 17.
 15. http://www.cstraight.com, Cstraight Media-. „Recipients of the fourth Wangari Maathai Scholarship Award | The Green Belt Movement“. www.greenbeltmovement.org (англиски). Посетено на 2020-02-01.
 16. Hub, IISD's SDG Knowledge. „First-ever GCF Green Champion Awards Recognizes Efforts to Combat Climate Change | News | SDG Knowledge Hub | IISD“ (англиски). Посетено на 2020-01-30.
 17. „Green Award Categories – EETFoundation“ (англиски). Посетено на 2020-02-01.[мртва врска]
 18. „Nine Kenyans among 2019 most influential young Africans“. apanews.net (француски). Посетено на 2020-02-04.
 19. „Roll of Honour 2019“. The Diana Award (англиски). Посетено на 2020-02-14.
 20. „Roll of Honour 2019“. The Diana Award (англиски). Посетено на 2020-02-14.
 21. Musyoka, Michael. „British Royals Praise Kenyan Girl Who's Inspired Them“. Посетено на 2020-02-14.
 22. Wamathai, James (2018-05-19). „Here are the BAKE Awards 2018 winners“. BAKE Awards (англиски). Посетено на 2020-02-14.

 

Надворешни врскиУреди