Ебенхолц

село во Лихтенштајн

Ебенхолц (германски: Ebenholz) — село во општината Вадуц, во Лихтенштајн, сместено во средишниот дел на земјата, северно од Вадуц и јужно од Шан. Неговото име во буквален превод означува „абонос“.

Ебенхолц
Ebenholz
Село
Ебенхолц is located in Лихтенштајн
Ебенхолц
Ебенхолц
Местоположба на Ебенхолц во Лихтенштајн
Координати: 47°09′N 9°31′E / 47.150° N; 9.517° E / 47.150; 9.517Координати: 47°09′N 9°31′E / 47.150° N; 9.517° E / 47.150; 9.517
Список на држави во светот Лихтенштајн
ОпштинаVaduz.png Вадуц
Надм. вис.&10000000000000455000000455 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9490
Повик. бр.+423

СтопанствоУреди

Орка Инжинеринг е швајцарско претпријатие, кое има свое седиште во Ебенхолц. Претставува производител на спортски автомобили.

НаводиУреди