Духова Глава (маглина)

NGC 2080оддавна маглина во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Духова Глава (маглина)
Поглед кон NGC 2080
Поглед кон NGC 2080
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 39 м 44,2 с
Деклинација - 69° 38' 44"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена декември 1834
Други ознаки ESO 57-EN12

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2080 се споменува и како ESO 57-EN12.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен во декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2080 е од видот EN.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 39 м 44,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 38' 44".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2080 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9167.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди