Дреновска Клисура

Дреновска Клисура (наречена и Дреначка Клисура) — клисура на реката Раец во средишниот дел на Македонија[1]. Низ неа протекува реката Раец и минува магистралниот пат Градско - Прилеп и има правец на протегање исток - запад. Во Дреновската Клисура на 21 април 1912 година во заседа бил убиен македонскиот револуционер Пере Тошев.

Поглед на Дреновската Клисура од исток
Дреновска Клисура is located in Република Македонија
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура
Дреновска Клисура (Република Македонија)

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност): Национална стратегија за заштита на природата. Скопје, 2016, стр. 23.

41°26′12″N 21°52′10″E / 41.4366° СГШ; 21.8694° ИГД / 41.4366; 21.8694 (Дреновска Клисура)