Досиеја икс — наградувана американска научнофантастична телевизиска серија создадена од Крис Картер. Првобитно е емитувана на ФОКС телевизија, од 10 септември 1993 до 19 мај 2002, комплетирајќи девет сезони. Во главните улоги настапуваат Дејвид Дуковни (Фокс Молдер) и Џилијан Андерсон (Дејна Скали), ФБИ агенти кои имаат за задача да истражуваат паранормални феномени, а чести заплети се теориите на заговор за вонземјаните и нивната врска со владата.

Досиеја икс
Создадена одКрис Картер
УлогиДејвид Дуковни
Џилијан Андерсон
Роберт Патрик
Анабет Гиш
Мич Пилеџи
Земја на потеклоСАД, Канада
Бр. на сезони11
Бр. на епизоди218 (список на епизоди)
Производство
МестоположбаКанада
САД
Времетраење43 минути (една епизода)
Прикажување
Првична мрежаФОКС
Сликов формат4:3 (оригинално емитување)
16:9 (ДВД сезони 5-9)
Првично прикажување10 септември 1993 –
19 мај 2002
Надворешни врски
Мрежна страницаthexfiles.com

Серијата стана многу популарна и популаризираше некои фрази како „Вистината е таму некаде“, „Никому не верувај“, „Сакам да верувам“. Обожавателите ги делат епизодите на епизоди со митолошки приказни, чија тема е инвазијата на вонземјани, и на епизоди т.н. „чудовишта на неделата“, чија тема се суштества и ситуации поврзани со паранормалното. Исто така, неколку епизоди се посветени на истражување на врската меѓу Молдер и Скали.

Американскиот магазин TV Guide ја означи Досиеја икс како една од најпопуларните телевизиски серии на сите времиња, а и како втора култна серија на сите времиња, по Ѕвездени патеки.

Наводи уреди