Донжимено е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

Донжимено
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаДонжимено
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно130
 • Густина9,3/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)


Координати: 40°58′N 4°50′W / 40.967° СГШ; 4.833° ЗГД / 40.967; -4.833