Длабок еклиптички преглед

астрономски проект

Длабок еклиптички преглед (англиски: Deep Ecliptic Survey, скрат. DES) — проект за пронаоѓање на тела од Кајперовиот Појас (кајперовци), using the facilities of Националната оптичкоастрономска опсерваторија (NOAO). Главен иследувач бил Роберт Милис.

Длабок еклиптички преглед
Вид пописастрономски преглед Уреди на Википодатоците
Започнат1998 Уреди на Википодатоците
Престанал2003 Уреди на Википодатоците
Откриени астероиди: 9 [1]
19521 Хаос 19 ноември 1998
28978 Иксион 22 мај 2001
38083 Радамант 17 април 1999
(42301) 2001 UR163 21 октомври 2001
53311 Девкалион 18 април 1999
54598 Биенор 27 август 2000
88611 Техаронхијавако 20 август 2001
148780 Алќира 20 октомври 2001
(361701) 2007 VZ171 24 ноември 2003

Од 1998 до крајот на 2003 г. прегледот опфатил 550 квадратни степени со чувствителност од 22,5, наоѓајќи 50 % од телата со оваа величина.

Со зафатот е утврдена средната рамнина на Кајперовиот Појас и воведени се нови формални дефиниции за динамичките класи на телата во него.[2]

Меѓу значајните откритија и први набљудувања се врбојуваат:[3]

Наводи

уреди
  1. „Minor Planet Discoverers (by number)“. Minor Planet Center. 4 September 2016. Архивирано од изворникот на 29 May 2012. Посетено на 21 September 2016.
  2. Elliot, J. L.; Kern, S. D.; Clancy, K. B.; Gulbis, A. A. S.; Millis, R. L.; Buie, M. W.; и др. (February 2005). „The Deep Ecliptic Survey: A Search for Kuiper Belt Objects and Centaurs. II. Dynamical Classification, the Kuiper Belt Plane, and the Core Population“. The Astronomical Journal. 129 (2): 1117–1162. Bibcode:2005AJ....129.1117E. doi:10.1086/427395.
  3. Buie, M. W.; Millis, R. L.; Wasserman, L. H.; Elliot, J. L.; Kern, S. D.; Clancy, K. B.; и др. (June 2003). „Procedures, Resources and Selected Results of the Deep Ecliptic Survey“. Earth, Moon, and Planets. 92 (1): 113–124. arXiv:astro-ph/0309251. Bibcode:2003EM&P...92..113B. doi:10.1023/B:MOON.0000031930.13823.be.

Надворешни врски

уреди