Димитриос Константопулос

Димитриос Константопулос (грчки: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος) (роден на 29 ноември 1978 во Солун) — грчки фудбалер, моментално настапува за екипата на ФК АЕК Атина. Тој игра на позиција голман.

Димитриос Константопулос
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος
Лични податоци
Роден на 29 ноември 1978
Роден во Солун, Грција
Висина  м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Керкира
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–2000 ФК Каламата 14 (0)
2000–2001 ФК Егалео 10 (0)
2001–2002 Kalamata 0 (0)
2002–2003 ФК Фаренси 0 (0)
2003–2007 Hartlepool United 117 (0)
2007–2010 ФК Ковентри Сити 24 (0)
2008ФК Нотингем Форест (позајмица) 0 (0)
2008–2009ФК Свонси (позајмица) 4 (0)
2009ФК Свонси (позајмица) 0 (0)
2009ФК Кардиф (позајмица) 6 (0)
2011– ФК Керкира 10 (0)
ФК АЕК Атина
Репрезентација
1998–1999 до 21 година 9 (0)
2010- Грција 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 ноември 2010 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 09:21, 25 февруари 2008 (UTC)
Константопулос игра за Мидлсброу во 2014 година