Чукисака (департман)

(Пренасочено од Департман Чукисака)

Чукисака е департман на Боливија кој се наоѓа на југот од земјата. Овој департман се граничи со Кочабамба, Тариха, Потоси и Санта Крус. Главен град на департманот е Сукре кој е и уставен главен град на Боливија.

Чукисака
Chuquisaca
Лагуна Кулпина
Лагуна Кулпина
Знаме на Чукисака Chuquisaca
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Држава Боливија
Управа
 • УправителСавина Квелар
Површина
 • Вкупна51.524 км2 (19,894 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно572,165
Часовен појасBOT (UTC-4)
ИЧР (2004)-
ISO 3166-2BO-H
Мреж. местоhttp://www.chuquisaca.gob.bo/

Покраини уреди

Департманот е поделена на 10 покраини.

Име Население Површинаkm² Главен град
 
Оропеза 275.765 3.943 Јотала
Азурдуј 27.973 4.185 Сопачуј
Хаиме Зудањез 34.640 3.738 Престо
Томина 38.359 3.947 Падила
Хернандо Силес 37.035 5.473 Монтеагвадо
Јампараез 28.797 1.472 Тарабуко
Нор Синти 71.084 7.983 Камарго
Суд Синти 24.010 5.484 Вила Абесија
Белисарио Боето 12.237 2.000 Серано
Луис Калво 22.275 13.299 Вила Вака Гусман

Јазици уреди

Во овој департман воглавно се зборуваат шпански и кечуански јазик. Во следната табела се претставени останатите јазици кои се зборуваат:[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 298.050 2.281.198
Ајмарски јазик 4.308 1.525.321
Гварани јазик 8.330 62.575
Други локални 145 49.432
шпански 376.071 6.821.626
Странски 8.840 250.754
Само локален 122.401 960,491
Локален и шпански 185.598 2.739.407
Шпански и странски 190.599 4.115.751

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 20°00′S 64°25′W / 20.000° ЈГШ; 64.417° ЗГД / -20.000; -64.417