Кочабамба (департман)

Кочабамба (од кечуански јазик: kjocha што значи "езеро", pampa значи "рамно") е еден од деветтите департмани на Боливија. Овој департман е често окарактеризиран како главен производител на храна за Боливија, бидејќи голем дел од земјоделските култури потекнуваат од Кочабамба. Главен град на департманот е Кочабамба, познат под името „град на вечната пролет“ или пак како „Град-градина“ поради неговата пријатна клима. Департманот има површина од 55.631 км квадратен со 1.750.000 жители.

Кочабамба
Cochabamba

Kjocha-Pampa
Знаме на Кочабамба CochabambaГрб на Кочабамба Cochabamba
Прекар(и): „Град на вечната пролет“
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Држава Боливија
Главе градДепартман
Управа
 • УправителХорхе Ледезма
Површина
 • Градска55.631 км2 (21,479 ми2)
Надм. вис.&100000000000025740000002.574 м
Население (2007)
 • Градско1,750,000
 • Градскo608,276
Час. појасBOT (UTC-4)
ИНР (2004)-
ISO 3166-2BO-C
Мреж. местоhttp://www.cochabamba.bo/

Покраини уреди

Департманот Кочабамба е поделен на 16 покраини кои пак се поделени на 45 општини, односно 146 кантони. Покраините се:

Покраина Главен град Површина Население
 
Арани Арани 506 24.372
Арке Арке 1.077 26.283
Ајопаја Ајопаја 9.620 63.997
Боливар Боливар 413 9.470
Capinota Capinota 1.495 26.053
Караско Тотора 15.045 140.481
Серкадо Кочабамба 391 564.882
Чапаре Сакабе 12.445 227.404
Естебан Арке Тарата 1.245 32.986
Герман Хордан Клиза 305 33.876
Мизке Мизке 2.730 40.702
Нарсиско Камперо Аикиле 5.550 40.532
Пуната Пуната 850 47.653
Quillacollo Quillacollo 720 303.903
Тапакари Тапакари 1.500 29.712
Тираке Тираке 1.739 36.738

Јазици уреди

Главни јазици во департманот Кочабамба се шпанскиот и кечуанскиот јазик. Покрај нив има и:[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 872.010 2.281.198
Ајмарски јазик 84.921 1.525.321
Гварани јазик 1.379 62.575
Останати локални јазици 3.351 49.432
Шпански јазик 1.101.822 6.821.626
Странски 40.579 250.754
Само локален јазик 269.588 960.491
Локален и шпански 648.195 2.739.407
Шпански и странски 454.273 4.115.751

Демографија уреди

Опис Департман Боливија
Население 1.455.711 8.274.325
Рурално 41 % -
Урбано 59 % -
Наталитет 4.00 4.40
Морталитет 72.00 66.00

Наводи уреди

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

17°20′S 65°30′W / 17.333° ЈГШ; 65.500° ЗГД / -17.333; -65.500