Делиџе

река во Турција

Делиџе (турски: Delice Irmağı); во антиката Кападокс (старогрчки: Καππάδοξ) — важна река во областа Кападокија во Анадолија, Турција. Се влева во реката Кизил (40°28′ N; 34°08′ E / 40.47° СГШ; 34.14° ИГД / 40.47; 34.14) и заедно завршуваат во Црното Море.

Делиџе
Delice Irmağı
Delice Irmak valey near Yeni Yapan.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеКизил
Особености на сливот