Деветта охридска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Деветта охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Сашо Ристески.[1]

Во состав на оваа парохија се и селото Велестово и населбата Рача.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Охрид 1863  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Велестово XIV век  
Црква „Св. Троица“ Велестово 1986  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Велестово  
Црква „Св. Благовештение“ Рача
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Рача 2018

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Седма охридска парохија“. Посетено на 2020-01-01.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°6′35″N 20°48′27″E / 41.10972° СГШ; 20.80750° ИГД / 41.10972; 20.80750