Дархан (град)

Дархан е третиот најголем град во Монголија и главен град на Дархан-Ул Провинцијата. Градот има население од 74,300 луѓе[1].

Дархан
Дархан
населба
Земја Монголија
Провинција Дархан-Ул
Координати 49°28′08″N 105°57′27″E / 49.46889° N; 105.95750° E / 49.46889; 105.95750
Население 74.300 (2007)
Основано 1961
Датум October 17
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)137
License plate ДА_ (_ променливо)
Местоположба на Дархан во Монголија
Местоположба на Дархан во Монголија

Партнерски градовиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди