Даб (планина)

планина во Дојранско

Даб[1][2] грчки: Ντούμπ, Дуб[3]) — мала планина во Дојранско, на Македонско-грчката граница.[3][4] Највисок врв е Град (707 м). За време на Првата светска војна кај врвот се одиграле тешки борби помеѓу Антантата и бугарската војска.

Даб
Ντούμπ
Даб на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.707 м
Координати41°11′27″N 22°39′47″E / 41.1909° СГШ; 22.6631° ИГД / 41.1909; 22.6631
Географија
МестоДојранско, Вардарска и Егејска Македонија

Опис уреди

Оваа ниска варовничка планина е сместена источно од Дојранското Езеро (145 м)[3] и ја исцртува границата граница меѓу Дојранско на исток и Гевгелиско на запад.[4] Највисокиот врв Град е на македонска територија.[3]

Врвови
Име Др. име Висина Местоположба
Град 707 м[3]   Македонија ЗСЗ над Дојран[4]
Бандерата 482,6 м   Македонија СЗ над Дојран[4]
Далкалач 386 м   Македонија ЈЈЗ над Дојран[4]
Девеџели 361,4 м   Грција   Македонија СЗ над Крастали[4]
Даб Κούρονο Ντούμπ, Ντούμπ 652 м[3]   Грција   Македонија пирамида бр. 43[3]
Карабали 539 м   Грција   Македонија И над Крастали[4]
Караклисе 334 м   Македонија СИ над Паљурци[4]
Коџен[4] Бандера[1][2] 479 м[4]   Македонија Ј над Црничани[4]
Крастали 467,4 м   Грција   Македонија И над Крастали[4]
Плевенец 609 м   Македонија ЗСЗ над Дојран[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Топографска карта ЈНА 1:100.000.
  2. 2,0 2,1 Топографска карта ЈНА 1: 50.000.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 449. ISBN 978-960-86676-6-2.
  4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 4,12 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“