Гумниште (Горна Бела Црква)

Гумниште
археолошко наоѓалиште
Гумниште is located in Македонија
Гумниште
Местоположба на Гумниште во Македонија
Местоположба 41°03′00″N 21°01′40″E / 41.05000° СГШ; 21.02778° ИГД / 41.05000; 21.02778Координати: 41°03′00″N 21°01′40″E / 41.05000° СГШ; 21.02778° ИГД / 41.05000; 21.02778
Основни податоци
Име Гумниште
Место Горна Бела Црква
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гумништеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Горна Бела Црква. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на југоисточниот дел на селото, покрај патот што води за селото Долна Бела Црква, каде според кажувањето на мештаните, имало мала црква од која се зачувани само контурите на темелите, со приближни димензии од 10 м должина и 8 м ширина, со ориентација исток-запад.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069