Грујец

град во Мазовското Војводство, Полска

Грујец (полски: Grójec) — град во Мазовското Војводство, околу 40 км јужно од Варшава, Полска. Сместен е во областа Мазовија и е седиште на Грујечкиот Округ и истоимената општина. Населението брои 16.607 жители (2016)[1]. Градот и околината го сочинуваат најголемиот јаболкарски крај во Полска и цела Европа, што се должи на посебната микроклима.[2]

Грујец
Grójec
Градскиот дом во Грујец
Градскиот дом во Грујец
Грб на Грујец
Грб
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругГрујечки
ОпштинаГрујец
ОснованXI век
Станал град1407
Управа
 • ГрадоначалникЈацек Столарски
Површина
 • Вкупна8,57 км2 (331 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153000000153 м
Население (2016)
 • Вкупно16.607
 • Густина210,5/км2 (5,450/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.05-600
Повик. бр.+48 48
Рег. таб.WGR
Мреж. местоgrojecmiasto.pl

Население низ годинитеУреди

 

Познати личностиУреди

Збратимени градовиУреди

Грујец е збратимен со следниве градови:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Податоци за Грујец на 30 јуни 2016 г. — Полска во бројки (полски)
  2. Михал Мацкевич, Околина на Грујец — Управа на Мазовското Војводство во Варшава (полски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°51′56″N 20°52′03″E / 51.86556° СГШ; 20.86750° ИГД / 51.86556; 20.86750