Грб на Данска

Грбот на Данска е официјалниот грб на државата кој се состои од три сини лава придружени со девет црвени срца на златен штит. Најстариот запис или приказ на грбот датира од 1194 година користен од кралот Кануте VI. Најстариот запис за боите на грбот датираат од 1270 година[1]. Овој грб е многу сличен со грбот на Естонија, додека пак кралскиот грб на Данска е мхогу поразличен.

Грб на Данска
National Coat of arms of Denmark.svg
Подробно
УсвоенЗа првпат забележан во 1190.
ЧеленкаКруна на Кристијан V

НаводиУреди

  1. Danish National Archives. „Valdemarernes våben“ (дански). Посетено на 23 јули 2007.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди