Готланд (швед. Gotlands kommun) is a општина која го покрива целиот остров Готланд во Шведска. Административен центар е градот Висби.

Општина Готланд
Gotlands kommun
Општина
Грб на Општина Готланд
ЗемјаШведска
ОкругГотланд
Админ. центарВисби
Површина[1]
 • Вкупна15.241,07 км2 (588,461 ми2)
 • Земјишна3.134,05 км2 (121,006 ми2)
 • Вода12.107,02 км2 (467,455 ми2)
 (1 јануари 2014).
Население (31 декември 2019)[2]
 • Вкупно59.686
 • Густина0,039/км2 (0,10/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраинаГотланд
Општински код0980
Мреж. местоwww.gotland.se

Населени места уреди

Во општината има 16 населени места.

Податоците за населението се од 31 декември 2005. Административниот центар е означен со задебелени букви.

Бр. Место Население
1 Висби 22.236
2 Хемсе 1.836
3 Слите 1.598
4 Клинтехамн 1.407
5 Вибле 1.135
6 Румаклостер 905
7 Форесунд 862
8 Лербру 521
9 Бургсвик 347
10 Стонга 342
11 Хавдхем 318
12 Вестерхејде 302
13 Тингстеде 278
14 Вешинде 275
15 Рума 253
16 Нер 209

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Површини на општините на 1 јануари 2014 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 2014-01-01. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel) на 2016-09-27. Посетено на 2014-04-18.
  2. „Население во државата, окрузите и општините на 31 декември 2019 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 20 февруари 2020. Посетено на 20 февруари 2020. (шведски)

Надворешни врски уреди

Координати: 57°38′N 18°17′E / 57.633° СГШ; 18.283° ИГД / 57.633; 18.283