Голден гејт (мост)

(Пренасочено од Голден Гејт (мост))

Мостот Голден гејт (англиски: Golden Gate Bridge што означува мостот Златна порта) во превод, е висечки мост кој се издига над заливот Голден Гејт и ги поврзува градот Сан Франциско и гратчето Саусалито.

Golden Gate Bridge
Носи6 траси на Рутата 101, пешачки и велосипедски патеки
ПреминуваGolden Gate
МестоСан Франциско и Саусалито
ОдржувачGolden Gate Bridge, Highway and Transportation District [1]
Особености
Видвисечки, челичен и камен
Вкуп. должина2.737 m
Ширина27 m
Висина227 m
Најдолг распон1.280 m[1]
Натпростор4,3 m
Потпростор67 m
Историја
Отворен27 мај, 1937
Сообраќај
Дневен сообраќај100.000[1]
Мостарина5 $(за возила што се движат кон југ) и 4 $ (за електонско плаќање)
Местоположба
Карта

Завршен е во 1937 година и е меѓународен симбол на Сан Франциско и на САД. Тој е еден од најдолгите висечки мостови во светот.

Извори уреди

  1. 1,0 1,1 Denton, Harry et al. (2004) "Lonely Planet San Francisco" Lonely Planet, United States. 352 pp. ISBN 1-74104-154-6

Надворешни врски уреди

 
Поглед на мостот