Темен-Рингенвалде

Темен-Рингенвалде (германски: Temmen-Ringenwalde) — општина во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија.

Темен-Рингенвалде
Црква во Темен-Рингенвалде
Црква во Темен-Рингенвалде
Црква во Темен-Рингенвалде
Темен-Рингенвалде во рамките на Германија
Темен-Рингенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Укермарк
Месна заед. Герсвалде
Градоначалник Зигфрид Енгел
Основни податоци
Површина 63,18 км2
Надм. височина 67 м
Население 516 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UM
Пошт. бр. 17268
Повик. бр. 039881
Портал www.amt-gerswalde.de
Местоположба на Темен-Рингенвалде во рамките на округот Укермарк
Карта
Карта
Координати 53°03′00″N 13°44′00″E / 53.05° СГШ; 13.7333° ИГД / 53.05; 13.7333

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)