Во Селото (Горно Црнилиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Во Селото


Местоположба 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417
Основни податоци
Место Горно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во Селотонекропола од доцноантичко време. Во дворовите на Л. и И. Аневи и Т. Ефремов, при копање на бунари биле откриени гробови од камени плочи, тип циста, во кои немало гробни прилози.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069