Војо Цветановски

Војо Цветановски (Скопје, 7 февруари 1981) — познат македонски пантомимичар, режисер и глумец.[1]

Војо Цветановски
Роден 7 февруари 1981(1981-02-07)
Скопје
Националност Македонец
Занимање пантомимичар, режисер, глумец

ЖивотописУреди

Цветановски е роден на 7 февруари во 1981 година во Скопје. Во 1999 година се запишува на Национална академија за театарска и филмска уметност „Крсто Сарафов“ во Софија, а во 2003 година дипломирал на истата.

Од 2002 година Цветановски работи во „Театар од 2-иот кат“.

ОстварувањаУреди

  • Проклетството на Виктор и Викторија - режија[2].

НаводиУреди

  1. „Војо Цветановски: Од Чаплин секогаш ќе учам“. Фама.
  2. „Соседи и Проклетството на Виктор и Викторија“. Вечер.