Вонземјани миленичиња

Вонземјани миленичиња (англиски: Pet Alien) е компјутерска анимирана серија од САД во продукција на Antefilms од 2005 година. Централен лик е 13-годишно момче Томи, чиј светилник е нападнат од пет вонземјани. Серијата се прикаува прикажува на телевизиската мрежа Cartoon Network.

Вонземјани миленичиња
Податотека:Petalien logo.gif
Title card
ЖанрАнимација
Комедија
Создадена одЏеф Манси
Развиена одЏеф Манси
Елен Манси
Режирана одЕндру Јанг
Композитор(и)Мишел Тавера
Земја на потеклоСАД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди52
Продукција
Извршен продуцент(и)Џеф Манси
Садаф Коен Манси
Времетраење30 минути
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Animania
Kabillion
Првично прикажувањејануари 23 2005 (2005-01-23)
Надворешни врски
Мрежна страницаweb.archive.org/web/20070104174153/http://www.petalien.com/

ЛиковиУреди

Главни ликовиУреди

 • Томи е тринаесетгодишно момче кое се среќава со вонземјани. Пред нив, животот му бил досаден живот. Сега неговиот живот е луд и тој доживува многу авантури. Томи е главниот лик во овој анимирана серија.
 • Динко е лидер на бандата вонземјани и му помага на Томи и на другите негови пријатели. Динко е главен за сите авантури на Томи. Без него, оваа серија ќе биде ништо, тој е главната ѕвезда на серијата.
 • Гампер е голем вонземјанин со голем апетит. Многу е силен ама многу се плаши. Гамперс се плаши од сè и навидум се чини глупав.
 • Сванки е најпаметен од сите вонземјани. Тој е претенциозен и има британски акцент. Тој не навистина ми се допаѓа на другите вонземјани, но тој добива околу тоа некако.
 • Флип е како папагал со премногу енергија. Тешко се разбира што зборува иако последниот збор што го кажува честопати е на англиски.
 • Скрафи е вонземјан кој личи на куче.

Останатите ликовиУреди

 • Габи е вљубена во Томи, но за жал тој не се чувствува на истиот начин. Таа може да намириса кога Томи е во неволја и има шпански акцент.
 • Гренвиј Деспреј е директен потомок на основачите на Деспреј Беј. Ги цени старите англиски традиции како, времето за пиење чај. Чудно, сите ликови го сметаат за Норвежанец. Тој безнадежно во Мелба и го мрази Томи. Го обвинува за сè што се случува.
 • Мелба Манерс е разгалено девојче. Таа му е непријателка на Томи и секогаш го тера на здодевни и напорни задачи. Паметна соперничка и непријатна, но сепак, како и сите луѓе, недоволно паметна за да препознае дека тие се вонземјани.
 • Капетанот Спангли е стар морнар по малку луд. Тој се плаши од вода и ракови и работи во продавница која Томи и вонземјаните секојдневно.ја посетуваат.

Видео играУреди

Видеоигра базирана на серијата е објавена во САД во јули 2007 за Nintendo DS конзола. Тоа е игра-загатка, развиена од страна на Shin'en Multimedia и објавена од The Game Factory.[1]

КритикаУреди

Вонземјани миленичиња добива како добри така и лоши критики од публиката, сооценка од 5.4/10 на IMDb и 4.8/10 on TV.com, Наспроти овој рејтинг шоуто било номинирано за награда Еми во категорија, најдобар изведувач во анимиран програм (Џес Харнел за Свонки) на 33тото издание на Еми наградите.[2]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. „Pet Alien“. IGN. Посетено на 2007-09-18.
 2. „Daytime Emmy Awards: 2006“. IMDb. Посетено на 2007-09-18.