Воено челично јајце (Фабержеово јајце)

Воено челично јајцејувелирно јајце, едно од педесет и двете велигденски царски Фабержеови јајца, изработени од фирмата Фаберже на Карл Фаберже за руското царско семејство.

Воено челично јајце
Податотека:Faberge Steel Military.jpg
Година на изработка1916
НарачателНиколај II
ПримателАлександра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаПалата на оружјето
Дизајн и материјали
МастерХенрик Вигстрем[1]
Употребен материјалЗлато, челик, жад, бел емајл, свила и кадифе
Висина65 мм
ИзненадувањеШтафелај на кој стои акварелна слика направена на слонова коска

Било направено во 1916 години по нарачка на царот Николај II и подарено на Велигден на неговата сопруга, царицата Александра Фјодоровна.

Денес јајцето се наоѓа во Палатата на оружјето во Москва и е едно од ретките Фабержеови јајца кои останале во Русија[2].

ДизајнУреди

ЈајцеУреди

Јајцето има прецизен облик: челикчелично блескаво тело разделено со две хоризонтални линии на три дела. Во центарот изработен од злато се наоѓа грбот на Руското Царство, Свети Ѓорѓи Победоносец, дата „1916“, окружени со лаворов венец и монограм на Александра Фјодоровна. Јајцето е крунисано со златна царска круна. Подножјето е изработено од жад со златни работи на кое на аглите се разместени четири челични гранати.[3].

ИзненадувањеУреди

Внатре во јајцето се наоѓа штафелај со акварелна минијатура. На минијатурата се насликани царот Николај II и царчето Алексеј на позиција на руските трупи. Во горниот дел поставен е орден на Свети Георги со лена. Самиот штафелај е стилизиран како монограм на Александра Фјодоровна [3]. Изненадувањето е високо — 65 мм[2].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Lowes, Will; McCanless, Christel Ludewig (2001). Fabergé Eggs: A Retrospective Encyclopedia. Scarecrow Press. стр. 142. ISBN 978-0-8108-3946-5.
  2. 2,0 2,1 Яйцо Стальное Военное Фаберже 1916
  3. 3,0 3,1 „1916 Steel Military Egg“. Архивирано од изворникот на 2012-07-02.

Надворешни врскиУреди